blogul lui eugen un alt blog

24Jan/104

Examen pentru carnet de conducere (scris de Gicu)

127 vizualizări

Нравится

Zilele trecute am devenit în sfârşit şofer cu acte în regulă (categoria B). Deşi şcoala auto am finisat-o în 2008, până pe 17 ianuarie 2010 am fost nevoit să stau cu actele de finisare a instruirii în sertar, fiindcă legea noastră nu permite să ai carnet mai degrabă de 18 ani.

Dar, înainte de examen la PR am trebuit să fac şi un control medical (ORL-ist, neurolog, oculist, chirurg, terapeut). La care am fost delcarat apt (e şi normal, cu doi părinţi medici :) ).

Vineri (22.01.2010), plecat la PR, intrat în sala de examinare cu ceilalţi colegi, aşezat la computer, răspuns la întrebări corect (am făcut totuşi o greşeală din 2 admise). Examenul de teorie l-am susţinut! (din 18 colegi 4 au picat proba cu părere de rău). A urmat practica, cu alţi 3 elevi ne-am urcat în maşină (Opel Astra), mi-a căzut norocul să fiu primul la condus (din ogradă până la Giuvaier str. Sarmizegetusa), pe drum am fost întrebat de semnele de circulaţie care le întâlneam în cale, după care am fost rugat să i-au loc în spate şi următorul elev să-mi ocupe locul (care a picat dintr-o greşeală copilărească, şi anume examinatorul i-a spus să se oprească, zis şi făcut, dar era staţie ...), au urmat ceilalţi elevi ... după ce am fost examinaţi toţi ne-am întors în ogradă, unde am efectuat mai multe exerciţii, de genul parcarea cu spatele, estacada, "8" şamd.

Când am ieşit din maşină examinatorul m-a felicitat, am urcat cu el la al doilea etaj, mi-a dat nişte foi cu rezultatele obţinute (câte puncte şi la ce am acumulat), după care am fost rugat să trec într-un auditoriu alăturat sălii de examinare (teorie) unde am dat buletinul şi toate foile cu rezultatele obţinute la ambele probe. În 5 minute mi-a fost elibirat permisul şi rugat să revin la examinator, unde m-am iscălit pe o foaie, apoi m-au trimis în alt auditoriu pentru poză (să-mi fac). Rezolvat şi asta, întors la examinator, mi-a pus ştampila pe permisul vremelnic (de hârtie), mi-a urat succese şi drum fără primejdii.

Uite aşa am susţinut eu examenul! :)

*

  • nicio publicaţie relevantă

Tagged as: Leave a comment
Comments (4) Trackbacks (0)
  1. Felicitari si sa-ti iasă mai puţini proşti în cale cînd conduci!

  2. :-) . Urmeaza sa faci cit mai multa practica, pina inveti a conduce sigur.

  3. Neon, el deja a stricat de câteva ori maşina luni bunel-su.

  4. Aleera, merci …. dar fără proşti tot nu e interesant :)

    Neon, păi e şi normal … deşi în Bălţi conduc de ceva timp … Chişinăul se diferenţiază ft mult :)

    eugen, asta când? nu am stricat-o niciodată, nici măcar o zgârietura nu i-am făcut (până ce) … apropo, te-am dus şi pe tine odată şi văd că eşti viu :)


Leave a comment

(required)

No trackbacks yet.